Barva: světle hnědý.
Velikost: jen výjimečně měří přes 16 mm. Komáři váží obvykle jen 2 až 2,5 mg. Za noc dokáží urazit až 10 km a mohou létat až 4 hodiny bez přestávky rychlostí 1–2 km/h.
Vývoj: Komár prochází přes čtyři vývojová stáda – vajíčko, larva, kukla a dospělec. Larvy i kukly žijí ve vlhkém prostředí nebo ve stojaté vodě.
Potrava: Všichni komáři se primárně živí nektarem, ale samičky jsou navíc schopny sání krve. Nepotřebují ji ke svému přežití, ale jako zdroj bílkovin pro vývoj vajíček.
Škody: Nepříjemný obtížný hmyz sužující své oběti bodáním a přenosem choroboplodných zárodků. Po bodnutí do kůže samička vstříkne své sliny, které omezují srážlivost krve. Právě touto cestou se do těla člověka/zvířete dostanou choroboplodné zárodky jako např. malárii, boreliózu, horečku, AIDS a HIV.
Info: Může dojít až k úhynu zvířete ubodáním od komára. Na člověku sají hlavně v noci. Na území ČR a SR se vyskytuje 6 rodů komárú s téměř 50-ti druhy. Komár v letu vydává hvízdavý tón, způsobený chvěním křídel a také hlasivek, které jsou napjaté v hrudních průduších.
Likvidace: Před komáry poslouží důkladně instalované okenní sítě. Chemická likvidace prostrednictvím aplikace formou postřiku plošného a bariérového + asanace líhnišť komárů. Vždy je nutné objevit zdroj výskytu komára.