Barva: Hladoví jedinci jsou hnědě až temně hnědě zbarvení, po nasátí krve až hnědofialové barvy. Vajíčko nažloutlé nebo hnědší barvy
Velikost: 6- 13 mm, zploštělí s dlouhými nožičkami
Vývoj: Samička naklade kolem 50 vajíček, ze kterých se přibližně po šesti týdnech líhnou šestinohé larvy. Ty procházejí až 11 vývojovými stadii, než se z nich stane dospělec schopný reprodukce. Tento vývoj trvá přibližně tři roky. Za vhodných podmínek (teplota na 15 °C) je klíšťák schopný se dožít až 10 let.
Potrava: živí se krví obratlovců, převážně ptáků, ale možným hostitelem je i člověk.
Škody: Mohou napadat člověka. Reakce po bodnutí klíštákem je velmi silná, dále může dojít i k přenosu onemocnění. Může tomu tak dojít při blízkém kontaktu s holubem domácím, jedná se tedy např. o půdní prostory domu, nebo stará obydlí. Na místě kde se klíšťák nasaje může vzniknout velká podlitina. (u člověka pak vzniká horečka, bolest hlavy, zvracení a mnohem další a horší onemocnění)
Info: Celý jeho životní cyklus se odehrává v hnízdech svého hostitele, kterým nemusí být jen holub domácím, ale i kavky či vlaštovky. Samička dokáže během minuty nasát hodně krve, oproti samci.
Likvidace: Chemická likvidace: postřik, ULV technologie, fumigace (plynování); bariérový postřik možných přístupů – světlíky, větráky apod. – jejich následné zaslepení a omezení přístupu, likvidace holubí populace na půdách apod. včetně vyklizení hnízd a trusu.