Barva: černo hnědé tělíčko.
Velikost: jedná se o ploštici (vzhledově) bez křídel, dospělci mají ploché tělo světlohnědé až červenohnědé barvy o velikosti až 4-5mm.
Vývoj: samička klade denně asi 5, za život celkem 500 oválných, běložlutých, asi 1 mm dlouhých vajíček. Z vajíček se podle teploty za 1-4 týdny (při pokojové teplotě za 21-22 dní) líhnou larvy podobné dospělým štěnicím, které již sají krev, vydrží až 60 dnů hladovět. Larva se po sání svléká a mění se v dospělý hmyz.
Potrava: živí se primárně lidskou krví, teplokrevných zvířat, drůbeže, vlaštovek, myší, netopýrů apod.
Škody: bodání způsobuje bolestivé svědivé pupeny, štěnice též mohou přenášet choroboplodné zárodky.
Info: : nymfy i dospělci se přes den skrývají v lidských obydlích (nábytek, stěny a podlahy) a v noci sají krev na lidech. Sání krve trvá v průměru 3–10 min. Kromě pokousání v podobě svědivých puchýřků na těle.
Likvidace: Štěnice je druh členovce, jehož likvidace je obtížnější. U štěnice je prokázaná rezistence na některé druhy pyrethroidů. Donedávna jediným způsobem její likvidace byla aplikace kontaktního insekticidu – postřik, ULV nízkoobjemová fumigace. Likvidace štěnic by měla být svěřena do rukou odborné firmě. Pravděpodobnost úspěšnosti svépomocné desinsekce není vysoká a často se jedná o zbytečné ekonomické výdaje. U této asanace je nutná 100 % spolupráce uživatelů napadených prostor, z důvodu úklidu, informací atd. Důležité je také provést desinsekci opakovaně, cca dvakrát či třikrát v závisloti na síle napadení tak, aby byla zajištěna likvidace všech vývojových stádií.
Nově se od roku 2014 objevuje na trhu odchytový a monitorační lep na štěnice domácí, jehož účinnost je opravdu potvrzená. Jedná se o prostředek fungující na bázi feromonového atraktantu, který je obsažen v lepidle lepu.